„Rano było jeszcze znośnie, potem temperatura rosła do 32-34 stopni. Założyłam sobie pokonanie 10 km i cel zrealizowałam, chociaż byłam bardzo zmęczona dwutygodniowym trekkingiem pod Everest i z powrotem. Ale jestem ogromnie szczęśliwa, jakbym ponownie medal olimpijski zdobyła. Swój wysiłek dedykowałam naszym wspaniałym himalaistom, którym nie dane było wrócić do kraju” – stwierdziła mistrzyni świata i Europy w deskowej klasie RS:X Zofia Klepacka (Legia Warszawa).
O bardzo uroczystą oprawę inauguracji zawodów postarali się gospodarze. Po hymnach narodowych Nepalu i Polski oficjalnego otwarcia supermaratonu dokonali konsul honorowy RP w Katmandu Lokmanya Golchha i ambasador RP w Delhi Adam Burakowski, który – ku zaskoczeniu licznie przybyłych gości – z rodziną wyruszył na trasę. Inni też wzięli przykład i galowe stroje zamienili na sportowe koszulki.
Ambasador Unii Europejskiej w Nepalu Veronica Cody przyznała, że gdy zobaczyła jak wiele środków medycznych, ubrań, zabawek, przyborów szkolnych przywieźli zawodnicy dla szpitali, a także dla dzieci w sierocińcach – zaniemówiła. „Polacy dali znakomity przykład, w jaki sposób można pomagać Nepalczykom. Najprościej to zbierać pieniądze, ale nie zawsze jest to najlepsza formuła” – podkreśliła Irlandka.
Dobre słowa nadal płyną z różnych stron. „Dziękuję Polakom za okazywaną na różne sposoby pomoc moim rodakom. Dziękuję 400 uczestnikom wielkiego przedsięwzięcia jakim jest projekt Polskie Himalaje” – podkreślił wiceprezydent Nepalu Nanda Bahadur Pun w obecności ministrów różnych resortów nepalskiego rządu, a także ambasadorów krajów mających tu swe placówki (m.in. Finlandii, Niemiec, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii).
Dekoracje medalami uczestników Supermaratonu Stulecia Pamięci Polskich Himalaistów, które odbywały się każdego wieczoru w czterogwiazdkowym hotelu Vaishali w Katmandu, miały także bardzo uroczystą oprawę. Trofea wręczali m.in. Anna Czerwińska, Hanna Pietrasik (druga Polka, która ukończyła Tenzing Hillary Everest Marathon), Leszek Cichy, Rafał Fronia, Dariusz Załuski oraz tegoroczny zdobywca najwyższej góry Ziemi Tomasz Krypel.
cytat ze strony londynek.net
PAP / Anna R.
Poniżej odnośnik do całego artykułu https://londynek.net/wiadomosci/article?jdnews_id=55143
fot. Facebook / Zofia Klepacka
Poniżej odnośniki do artykułu w muzeumsportu.waw.pl
fot. muzeumsportu.waw.pl
oraz do artykułu na stronie polsatsport.pl
fot. PAP
Komitet organizacyjny Polskie Himalaje 2018
2018